Usmievavá škôlka pre Vaše deti

V seriáli Úspešné ženy sme Vám doteraz predstavovali ambasádorky podnikateliek Slovenska. Teraz by sme sa radi zamerali na príbehy dám, ktorým rady a skúsenosti našich ambasádoriek v rámci projektu pomohli v ich začiatkoch. Začíname „od malička“ –  škôlkou Smiling Faces, ktorú založila pani Alexandra Podobová (Prezentácia).

1. Pani Podobová, skúste nám priblížiť, v čom podnikáte?
Založila som škôlku  pre deti od dvoch rokov, ktorá  je zároveň aj mojím hobby a zhmotnením môjho sna. Jedná sa o netradičnú materskú školu, ktorá ponúka plnohodnotné vyplnenie detského času. Chcela som vytvoriť niečo iné, nové a hlavne to najsprávnejšie pre detičky – zdravú, športovú a jazykovú škôlku. Smiling Faces je miestom, kde sa detičky nenudia počas celého dňa, majú možnosť sa hrať s rôznymi vychovávateľmi-lektormi, učia sa základy angličtiny, ako aj francúzštiny, dostáva sa im kvalitnej pozornosti, učia sa tančekom, kreativite, či spevu. Mojím cieľom je pomôcť aj rodičom, ktorí chcú stráviť spoločné chvíľky, a tak ponúkam možnosť starostlivosti o ich deti aj napr. vo večerných hodinách tak, aby mohli ísť napr. na spoločnú večeru, či do kina. Škôlka funguje v klasických hodinách 7.00-17.00h, ale ponúkam aj 24-hodinový babysitting, či už spomínané, večerné opatrovanie detičiek.

2. Čo Vás priviedlo k tomu, aby ste začali podnikať?
Jednoznačne súhra životných okolností a skúsenosť. Či už to bola starostlivosť o vážne choré detičky, neúnosná situácia v podobných štátnych zariadeniach, či postoj spoločnosti, všetko toto ma priviedlo k myšlienke otvoriť si centrum, kde sa bude deťom páčiť, budú sa tam dobre cítiť a strávia plnohodnotný šťastný deň. Okrem toho mi tento nápad vnukli aj moji priatelia a napokon aj ja budem raz mať svoje detičky a chcem ich dať tam, kde o ne bude dobre postarané.

3. Aké boli Vaše začiatky? Pomáhal Vám niekto? Aké problémy ste museli na začiatku prekonať?

Začiatky boli fajn. A to aj napriek tomu, že som nikdy neštudovala to, v čom podnikám. Bol to skok do neznáma. Iste, potrebovala som pomoc z rôznych oblastí – či už od právnikov, webmastrov atď., ale gros bolo na mne. Musela som vtedy ešte pracovať a po práci doma som sa často do neskorej noci venovala príprave môjho podnikania. Napriek tomu som mala jasný cieľ a to ma posúvalo dopredu. Ani problémy s nájdením vhodného prenájmu, či plnenie náročných kritérií  úradov  ma neodradili. Práve naopak, prinútili k tomu, aby som sa viac snažila a podarilo sa. Dnes už centrum funguje a odmenou sú mi šťastné tváričky detí a spokojní rodičia.

4. Čo skĺbenie súkromného a pracovného života? Ako zvládate zosúladiť Váš súkromný život (rodinu) s kariérou podnikateľky?
V mojom prípade to ani neoddeľujem – súkromný, ako aj pracovný život bežia paralelne. Keďže v priestoroch, kde je detské centrum, aj bývam, som v podstate stále v práci. Preto môžem ponúknuť starostlivosť o deti aj v časoch, kedy to bežné škôlky nerobia. A ak potrebujem voľno, mám kvalitných externých kolegov, na ktorých sa môžem kedykoľvek spoľahnúť.

5. V čom má, podľa Vás, vlastné podnikanie výhodu oproti klasickému zamestnaniu?
Jednoznačne je to sloboda – sloboda času, budovania, myslenia. Sloboda má však dve stránky: pozitívna – keď nad sebou nemáte šéfa, ste si sama sebe pánom, podporuje to osobnú kreativitu a rozvoj, ako aj  s tým spojená časová flexibilita. Druhou stranou mince je opäť sloboda, ale v tom negatívnom ponímaní: Ste taká slobodná až ste sama! Všetky radosti, ale aj starosti podnikania sú len a len na vás, a vy ste tá, ktorá sa musí rozhodnúť, ako ďalej. Práve toto je jeden z dôležitejších elementov, ktoré musia ženy zvážiť predtým, než sa vydajú na samostatnú dráhu podnikania.

6. Čo by si mala žena, ktorá uvažuje nad podnikaním, najskôr uvedomiť? Aké by mala mať očakávania?
Ako som už spomenula vyššie, je potrebné uvedomiť si, že budete sama sebe pánom, čo znamená tiež, že rozhodovanie bude len a len na vás. Nesmiete sa dať zlomiť, musíte byť silná osobnosť schopná čeliť komplikáciám a problémom. Podpora zo strany rodiny a priateľov je potrebná, ale nie vždy vám pomôže vyriešiť komplikovanú situáciu v biznise. Každá žena si musí uvedomiť, že podnikanie so sebou prináša aj riziká, a preto odporúčam pripraviť sa a očakávať to najhoršie – ľahšie sa potom teší z každej dosiahnutej maličkosti a dobre vykonanej práce. Podnikanie je úplne iné ako zamestnanie – nie je to o rutine; je to nových veciach, nových príležitostiach, nových riešeniach.  Napriek tomu by som  nemenila.

7. Ako Vám pomohol projekt „Podpora podnikania žien na Slovensku”? Prečo ste sa rozhodli do projektu zapojiť ? 
Bola som veľmi milo prekvapená, ako mi dokázal pomôcť. Pravdupovediac, keď som išla na prvý motivačný seminár v Banskej Bystrici v apríli 2010, nemala som veľké očakávania. Dokonca, keby mi vtedy niekto povedal, že o rok budem mať detské centrum, určite by som neuverila. Bola som však prekvapená, ako komplexne, zrozumiteľne a jednoducho boli podané informácie, ktoré by človek inak hľadal dlhé hodiny na internete. Už tento seminár mi veľmi pomohol – najmä z motivačného hľadiska. Odchádzala som s vedomím, že je načase začať podnikať. Ešte som presne nevedela v čom, ale  bola som pozitívne namotivovaná. Po druhýkrát som sa zúčastnila seminára v januári 2011 v Bratislave a to už som bola takmer podnikateľka. Napriek tomu mi veľmi pomohol, dostala som kvalitné informácie na jednom mieste. Môžem povedať, že semináre ma prekvapili najmä svojou kvalitou. Ako by to ani nerobili Slováci pre Slovákov.

8. Využili ste poradenstvo ambasádoriek podnikateliek Slovenska? Ak áno, tak ktorej, v akej forme a aká bola spätná väzba?
Zúčastnila som sa sedenia klubu Top Centra Podnikateliek, ale využila som aj poradňu na stránke www.ambasadorka.sk. Odpoveď prišla rýchlo a veľmi mi pomohla. Osobnú pomoc žiadnej ambasádorky som nevyužila, ale musím povedať, že dámy tak v Banskej Bystrici, ako aj v Bratislave boli skvelé. Sú príkladom toho, že sa dá dosiahnuť všetko, pokiaľ to skutočne chcete.

9. Čo by ste odkázali ženám, ktoré sa obávajú vydať na samostatnú podnikateľskú dráhu?
Aby sa nebáli. Ak sú si isté, že to zvládnu, cítia podporu a potrebu trhu; a navyše sú nespokojné so svojím doterajším životom, nech vezmú osud do svojich rúk a začnú podnikať. Ak to budú brať aj ako svoje hobby a budú to robiť s radosťou, je to ten najlepší základ pre úspech.

Vizitka spoločnosti:

Detská škôlka SMILING FACES – International school of Bratislava s.r.o.
sídlo: Haburská 49/A
82101 Bratislava
prevádzka: Šťastná ulica 31, Bratislava – Ružinov
mobil: 0910 311 036
e-mail: smilingfaces@smilingfaces.sk
www.smilingfaces.sk

Fotogaléria

mia

Pridaj komentár