SERIÁL: Úspešné ženy v podnikaní – Terézia Madarová (profil)

V rubrike, ktorú sme vyhradili charizmatickým dámam s kariérou podnikateľky, Vás každý mesiac zoznamujeme s jednou z nich. Každá získala v minulom roku titul „ambasádorka podnikateliek Slovenska“ v rámci projektu Európskej komisie Podpora podnikania žien na Slovensku.

Úlohou ambasádoriek je propagovať podnikanie žien, motivovať a inšpirovať všetky z vás, ktoré uvažujete o tom, že si založíte vlastný podnik, rady by ste sa stali nezávislými a samostatnými, či prehodnocujete svoje doterajšie profesijné smerovanie.

T_Madarova_1

Ambasádorka podnikateliek Slovenska pre Trnavský kraj – Terézia MADAROVÁ

Inovatívnosť, kreativita, odlišnosť, originálnosť a estetika. Webová stránka spoločnosti p. Madarovej ponúka ešte čosi viac –  je najväčšou internetovou databázou ľudí (on-line casting). Na stránke sa môže zaregistrovať každý. Všetci majú rovnaké šance na úspech a dostať sa do povedomia klientov hľadajúcich modelky, hostesky či osoby do reklám. Na Slovensku nemá v tejto oblasti konkurenciu. Zastupuje viac než  7 000 ľudí, ktorým sprostredkúva uplatnenie vo vyššie uvedených pozíciách. Takisto spolupracuje i s umelcami (moderátormi, vizážistami, fotografmi a pod.).

Pani Madarová tiež vyvinula a organizuje vlastné kurzy IMAGE-MAKER, prostredníctvom ktorých predáva ďalej svoje bohaté skúsenosti z tejto  oblasti širokému okruhu záujemcov. Ich absolventi sú veľmi úspešní v hľadaní si zamestnania a uplatnenia. Mnoho ich pracuje v médiách alebo si otvorilo a prevádzkuje vlastné salóny krásy. I napriek tomu, že je to veľmi mladá podnikateľka, má toho za sebou neúrekom. Pôsobila ako módna redaktorka, redaktorka spoločenských rubrík, v reklamnej agentúre či ako štylistka. Medzi jej veľké úspechy nesporne patrí exkluzívny rozhovor, ktorý priniesla s velikánom módneho biznisu J.P. Gaultierom.

Aká je Terka a jej názory na podnikanie? Ako začínala a čo musela prekonať? Všetko nájdete v odpovediach, ktoré nám poskytla na naše zvedavé otázky.

1. V čom podnikáte?
„Podnikám v sprostredkovateľskej činnosti v oblasti modelingu a castingu. Prakticky to znamená, že máme databázu vyše 7 500 ľudí. Rôzneho veku a výzoru. Z týchto tvárí vyberáme klientom vhodné typy do ich reklám, prehliadok, na firemné akcie atď. Naša firma je internetová – je to prvá a najväčšia agentúra svojho druhu na Slovensku.

Okrem toho sa štyri roky venujeme aj organizovaniu kurzov IMAGE-MAKER. Je to prvý a najkomplexnejší kurz v oblasti imidžu u nás. Školíme vizážistov, módnych štylistov a imidž poradcov. Tí nachádzajú uplatnenie v súkromnej sfére, alebo pracujú pre vychytené módne a kozmetické značky. Absolventov kurzu IMAGE-MAKER nájdete aj v médiách, dokonca spolupracovali aj pri veľkých televíznych show.

Keď to zhrniem v kocke – hľadáme prácu ľudom v reklamách a modelingu a pripravujeme na prácu ľudí aj spoza kamery.“

2. Prečo ste začali podnikať?
„Podnikanie mi dáva všetko to, čo som hľadala – slobodu v ďalšom živote. Ísť do práce kedy chcem, stretávať sa s kým chcem, robiť to, čo ma baví.

Okrem toho som aj direktívny typ, priznám sa, a neuznávam autority. Toto bolo zrejme  jediné riešenie, ako viesť uspokojivý život. Viem, že keď raz budem mať rodinu, skĺbenie času s blízkymi, bude omnoho ľahšie. Ale to môžem povedať až teraz. Po deviatich rokoch.

Veľakrát je podnikanie však sloboda podmienená. Starostlivosťou a zodpovednosťou za životy spolupracovníkov. Niekedy sú to prebdené noci, kedy sa človek trápi s tým, ako uhradiť faktúry, dane atď.

Pochybnosti o tom, či chcem podnikať už ale nemám. Pred rokmi však boli. Vtedy mi však stačila predstava, ako čakám v daždi o šiestej ráno na autobus a idem obrazne povedané „cvakať“. Hneď ma obišli všetky zajačie úmysly!“

3. Aké problémy ste museli na začiatku prekonať?
„Nemám rada tvrdenia typu: nemôžem začať podnikať, lebo nemám kde, chýbajú mi peniaze… Ja som začínala v detskej izbe, od mamky som si musela požičať tisíc korún, aby som si mohla vôbec za čo kúpiť kolok na živnostenský list. Začala som však pomaly, všetko čo som zarobila som investovala späť do firmy. Techniku a kancelárske vybavenie som si kúpila na splátky. Ja som príkladom toho, že to ide aj prázdnymi vreckami.

Prekonať však musíte najprv seba. Svoj strach, lenivosť a čierne myšlienky.“

4. Čo si najviac ceníte na Vašom podnikateľskom úspechu?
„Na svojom podnikateľskom úspechu si cením to, že sme ako firma pomohli mnohým ľuďom. Či už  zaujímavým tváram, aby sa zviditeľnili a zarobili si, alebo šikovným imidž-mejkerom k ich vysnenej kariére. Väčšina z nich bola predtým nezamestnaná, bez nádeje, alebo boli zamestnaní, ale bez  lásky k svojmu povolaniu.

Ja si momentálne cením už aj to, že firma ide konečne i bezo mňa – a ja môžem na tieto otázky odpovedať z prenajatého domu v Thajsku…“

5. V čom má, podľa Vás, vlastné podnikanie výhodu oproti klasickému zamestnaniu?
„Sloboda – kedy ste si sami sebe pánom, rozhodujete o všetkom. Veľa som už načrtla aj v druhej otázke. Podnikanie má pravdaže mnoho výhod, ale aj úskalí. No mne osobne dáva krídla robiť to, čo ma baví, kedy chcem a s kým chcem. Ja, ako žena, sa teším aj na rodinný život, ktorý nebude podriadený šéfom, ale iba mojim rozhodnutiam a potrebám. I keď podnikanie vie byť niekedy tvrdý pán…“

6. Odkiaľ čerpáte energiu na zdolávanie nových výziev, ktoré sa spájajú s rozvojom Vášho podniku?
„Energia prichádza sama, aj nové nápady. Skôr mám problém ich krotiť a vyberať z nich tie najplodnejšie. Myslím si, že za to môže spokojnosť s tým, čo robím a pozitívna odozva od spolupracovníkov a klientov.“

7. Ako zvládate zosúladiť Váš súkromný život (rodinu) s kariérou podnikateľky?
„Na začiatku som podnikanie zobrala zhurta. Žiadne víkendy, dovolenky, diskotéky, kamaráti. Len práca a práca. Nemala som deväť rokov súkromný život. Teraz sa už teším na to, keď to príde. Firma už vie byť bezo mňa a ja si rodinu vychutnám.“

8. Na čo ste najviac hrdá vo svojom živote?
„Neviem… Som perfekcionistka, večne nespokojná. Vždy je čo zlepšovať. A keď niečo dosiahnem, vždy sú ešte vyššie méty, na čo som hrdá. Asi to bude v tom, že podnikám a sama si určujem svoj život.“

9. Čo by si mala žena, ktorá uvažuje nad podnikaním, najskôr uvedomiť? Aké by mala mať očakávania?
„Veľa snívať, očakávať menej. Aspoň zo začiatku bude zrejme potrebné sa uskromniť. Firma bude ako malé dieťa, ktoré stále pýta jesť a šatiť. A rodina si bude musieť zvyknúť, alebo aspoň začať rešpektovať, že prvé roky budú zrejme ťažšie a nebudete nonstop k dispozícii.“

10. Prečo ste sa rozhodli zapojiť do projektu Podpora podnikania žien na Slovensku?
„Uvedomujem si, ako mne rodina pomohla v začiatkoch. Keď som začínala ja, neexistovali podobné projekty. Pomocnú ruku mi podali najbližší. Dnes už s istotou môžem povedať, že rady mojich blízkych a slová povzbudenia znamenali pre moje podnikanie viac, ako všetky úvery spolu.

Viem, že môžem pomôcť mnohým ženám aj ja, ovplyvniť ich osudy k lepšiemu. Jednoducho poslať to pozitívne ďalej, čo som raz dostala ja.“

11. V čom tkvie recept na to, aby žena bola nezávislá, úspešná a spokojná?
„Odpoveď je veľmi jednoduchá. Musí to chcieť sama. Ostatné príde samé.“

12. Keby ste sa mali opätovne rozhodnúť, či začnete podnikať, urobili by ste tak znovu?
„Áno. Dokonca už mám plány, v čom budem podnikať na dôchodku.“

Vizitka spoločnosti:
le PROVOCATEUR s.r.o
Terézia Madarová – konateĺka
sídlo: Bučuháza 12, 931 01 Šamorín
prevádzka Tolstého 7, 811 06 Bratislava
mobil: 0911 987 989
e-mail: info@novetvare.sk
www.noveTVARE.sk

Publikované dňa 04.01.2011 15:29, Stanislava Drusková, NADSME

Pridaj komentár